5 ZASAD SKUTECZNYCH NEGOCJACJI

Autor: poetka Data: 11 paź 2018 Kategoria: Eventy |

Codziennie, świadomie czy nie, prowadzimy negocjację. W związku, w pracy czy na uczelni musimy podejmować obopólne decyzje, które niejednokrotnie wiążą się z koniecznością wypracowania kompromisu. Zachęcamy do przeczytania niniejszego artykułu, poświęconego tematyce przeprowadzania skutecznych negocjacji.

Jeśli należysz do osób, które uważają, że negocjacje zakończone sukces to negocjacje, w których wygrywasz tylko Ty, to jesteś w błędzie. W negocjacjach chodzi przede wszystkim o wypracowanie kompromisu, który obu stronom zagwarantuje osiągnięcie wybranego celu.

Oto pięć zasad negocjacyjnych, których należy przestrzegać:

1. Określ cel negocjacji

Usiądź wygonie i zastanów się co tak naprawdę chcesz osiągnąć w negocjacjach. Wypisz bardzo ważne, ważne i najmniej ważne cele, które chcesz osiągnąć Ty bądź Twoja firma. Zastanów się, z których byłbyś w stanie zrezygnować na rzecz drugiej strony, a które są priorytetowe. Być może, ku Twojemu zaskoczeniu, w niektórych dziedzinach Wasze cele okażą się po dłuższej rozmowie i analizie wspólne.

2. Znajdź najlepszą alternatywę

Jeśli każda ze stron nie chce ustąpić należy poszukać alternatywnego rozwiązania. W końcu w negocjacjach chodzi o osiągnięcie kompromisu. Nie warto więc twardo obstawać przy swoim. Czasami trzeba ponieść określone wyrzeczenia, lub zrezygnować z wybranych rzeczy na rzecz osiągnięcia upragnionego celu.

3. Opanuj emocje

Najgorszym doradcą w sytuacjach stresowych bywają emocje. Zwłaszcza te skrajne. Nie ma nic gorszego niż negocjowanie warunków pod wpływem złości, czy gniewu. Można wówczas powiedzieć zbyt dużo, z czego później będziemy musieli się tłumaczyć, a z czego trudno będzie się wycofać. Dlatego tak ważnym aspektem negocjacji są przerwy.

4. Bądź asertywny

Umiejętność powiedzenia czego się chce i oczekuje od drugiej strony jest ważna, ale i łatwa. Każdy z nas potrafi powiedzieć na czym mu zależy i czego chce. O wiele trudniejszą sztuka jest odmawianie. W negocjacjach sztuka mówienia „Nie” jest bardzo cenna. Nie chodzi tu bowiem o zwykłe nie dla zasady, lecz umiejętność poparcia go konkretnymi argumentami, do których należy przekonać drugą stronę.

5. Naucz się ustępstw

Pamiętaj, że ustępstwo na rzecz drugiej strony nie jest i nie powinno być traktowane w kategoriach przegranej. Na pierwszym planie powinien być cel, który udało się osiągnąć.

Sztuka prowadzenia negocjacji w biznesie jest o wiele bardziej skomplikowana. Stąd opinie, że osoby, które mają kontakt z kontrahentami powinny odbywać szkolenia w górach z tego zakresu. Można je wpisać w zakres organizowanego wydarzenia biznesowego jak eventy w górach.

Tagi:, ,

Komentowanie wyłączone.

Copyright © 2020 KONFERENCJE / IMPREZY INTEGRACYJNE / EVENTY